Australian Open: Resultaten för de italienska spelarna som deltog under den första dagen kvalificerar sig till den andra omgången. Regisserad av Elisabetta Cocciarito (live- och videosändningar av matcherna)

Jannik Sinner ITA, 2001-08-16 – Foto Getty Images

Yannick Sinner Han är den första stora spelaren att ta sig igenom touren i Australian Open 2023. The Blue eliminerade britten Kyle Edmund (583 ATP) på sin debut, i loppet med det skyddade betyget efter en operation på hans vänstra knä som höll honom utanför av action i mer än ett och ett halvt år) vilket gav honom 64 60 62 på 1 timme och 56 minuters spel.
I den andra omgången väntar kometen Thomas Martin Echeverry Född 1999 och 80 professionella tennisspelare.

Avancera till det andra hindret också Lorenzo Sonego som besegrade portugisen i sin debut Nuno Borges Född 1997 och nr 111 ATP-spelare i fyra set.
Vid det andra hindret kommer du att utmanas Hubert Hurkach Född 1997, 11 ATP.
Det bör noteras att Sonego, efter att ha vunnit de två första delarna av det tredje setet i en tie-break 6 till 4 före, missade två matchbollar innan han förlorade pausen med 8 poäng till 6.
I det fjärde setet kom den goda reaktionen från Blue, som skickade iväg portugiserna vid två tillfällen och nådde 5 till 0.
Vid 5 till 1 tog Sonego från 15-40 bort två brytpunkter och vann matchens första matchpunkt med 6 till 1.

Inget att göra Elizabeth Cocciarito Förlorade debuten i Australian Open.
21-åringen från Fermo, WTA nr 48, ”bäst rankad” tack vare den första WTA-finalen i Hobart, besegrad av kazakiska Elena Rybakinanr 23 i rankingen och 25 i seedningen med poängen 75 63.

Höjdpunkter från Edmund Senner

Sinner Dropshot: Match Point



slutet Australian Open (Australien) – första omgången, cement



John Kane Stadium – Italiensk tid: 01:00 (lokal tid: 11:00)
1° företag K. Edmund GBR Mot (15) c. syndare ITA

GS Australian Open

K. Edmund

4

2

J. Sinner [15]

6

6

6

Vinnare: J. Sinner





Court 6 – Italiensk tid: 01:00 (lokal tid: 11:00)
3° företag L. Sonego ITA mot n. Borgare till

GS Australian Open

L. Sonego

7

6

6

6

n. Borgare

6

3

7

1

Vinnare: El Sonego





Court 13 – Italiensk tid: 01:00 (lokal tid: 11:00)
4° företag (22) E. Rybakina Kaz v. E. Cocciaretto ITA

GS Australian Open

E. Rybakina [22]

7

6

E. Cocciaretto

5

3

Vinnare: E. Rybakina

(italiensk tid: 06:00 (lokal tid: 16:00))





Court 14 – Italiensk tid: 01:00 (lokal tid: 11:00)
4° företag (17) El Musetti ITA mitt emot El Harris RSA

GS Australian Open

L. Musetti [17]

15

4

1

Harris

30

6

2

(italiensk tid: 06:00 (lokal tid: 16:00))

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.